استاد شدن در مديريت زمان

استاد شدن در مديريت زمان

شايد در مورد مديريت زمان کتاب هايي خوانده باشيد يا کلاس هاي مديريت زمان را گذرانده باشيد و سعي کرده باشيد با کاغذ و قلم يا اپليکيشن هاي مديريت زمان، براي کارهاي روزانه خود برنامه ريزي کنيد و آنها را اولويت بندي کنيد. ولي از خود مي پرسيد چرا با وجود دانش مديريت زمان و اين همه اپليکيشن و گجت، هنوز هم نمي توانيد همه کارهايتان را به انجام برسانيد. پاسخ اين سوال ساده است. همه چيزهايي که در مورد مديريت زمان ياد گرفته ايد، بي مصرف و بيهوده هستند، زيرا اثربخش نيستند.

قبل از آنکه شروع به مديريت زمان نماييد بايد ياد بگيريد که اصولاً زمان چيست. دو نوع زمان داريم: زمان ساعتي و زمان واقعي. در زمان ساعتي، هر دقيقه از 60 ثانيه و هر ساعت از 60 دقيقه و هر روز از 24 ساعت تشکيل شده است. همه زمان ها بطور مساوي مي گذرند. وقتي کسي 50 سالش مي شود، دقيقاً 50 سال دارد نه بيشتر، نه کمتر. در زمان واقعي، همه چيز نسبي است. زمان بسته به کاري که انجام مي دهيد به سرعت مي گذرد يا کش مي يابد. شايد دو ساعتي که در اداره جات مي گذرانيد به اندازه 12 سال به نظر برسد و وقتي به فرزندان خود مي نگريد فکر کنيد که گويي دو ساعته به سن 12 سالگي رسيده اند.

کداميک از اين زمان ها دنيايي که در آن زندگي مي کنيم را به درستي توصيف مي کنند، زمان واقعي يا زماني ساعتي؟

دليل آنکه گجن ها و سيستم هاي مديريت زمان اثربخش نيستند اين است که اين سيستم ها براي مديريت زمان ساعتي طراحي شده اند. زمان ساعتي اصلاً مطرح نيست. شما در زمان ساعتي زندگي نمي کنيد و شايد به آن دسترسي هم نداشته باشيد. شما در زمان واقعي زندگي مي کنيد، يعني دنيايي که در آن زمان وقتي تفريح مي کنيد مثل برق و باد مي گذرد و وقتي به وظايفتان رسيدگي مي کنيد کش مي آيد.

بايد بگوييم که زمان واقعي حالت ذهني دارد و بين دو گوش شما قرار گرفته است. شما هستيد که آن را خلق مي کنيد. هر چيزي که شما مي سازيد، خودتان آن را مديريت مي کنيد. وقت آن رسيده که محدوديت هاي "وقت ندارم" يا "الان وقتش نيست" را از روي دوش خود برداريد و شروع به مديريت صحيح کارهايتان کنيد.

فقط سه راه براي گذراندن زمان وجود دارد: افکار، مکالمات و اعمال. هر کسب و کاري که داشته باشيد، کار شما شامل اين سه مورد مي شود.

به عنوان يک کارآفرين، شايد شما اغلب به جهات مختلف کشيده شويد يا در کارتان تداخل پيش بيايد. وقتي نمي توانيد تداخل ها را حذف کنيد، حداقل بايد در زماني که روي آنها مي گذاريد و همچنين در مقدار زماني که روي افکار، گفتگوها و اعمالي که براي رسيدن به موفقيت انجام مي دهيد، اختيار و آزادي عمل داشته باشيد.تکنيک هاي زير را تمرين کنيد تا بتوانيد در مديريت زمان خود استاد شويد:

1. يک جدول زماني نزد خود داشته باشيد و همه افکار، گفتگوها و فعاليت هاي هفته را در آن يادداشت کنيد. اين به شما کمک مي کند تا درک کنيد در طول روز چه مقدار از اين کارها را مي توانيد انجام دهيد و لحظات ارزشمند شما براي چه چيزهايي تلف مي شوند. بدين ترتيب مقدار زمان لازم براي نتيجه گرفتن از اين کارها و مقدار زمان تلف شده براي افکار، گفتگوها و کارهاي بيهوده و غير اثربخش دستتان مي آيد.

2. بايد به فعاليت يا گفتگويي که براي رسيدن به موفقيت برايتان اهميت دارد زماني را اختصاص دهيد. ليست هايي که براي انجام کارها تنظيم مي شوند (To-do lists) گاهي آنقدر طولاني مي شوند که ديگر نمي توان آنها را عملي کرد. دفترچه هاي ثبت ملاقات ها در اين مورد مفيدتر هستند. براي خودتان قرار ملاقات هايي تنظيم کنيد و براي 5 فکر، گفتگو و کار مهم خود بلوک هاي زماني تعريف کنيد. بنويسيد که اين موارد در چه ساعتي آغاز و در ساعتي پايان مي يابند. نظم و ترتيب پايبندي به اين قرارها را داشته باشيد.

3. برنامه ريزي کنيد تا حداقل 50 درصد از زمان خود را به افکار، فعاليت ها و گفتگوهايي بگذرانيد که بيشترين نتايج را برايتان توليد مي کنند.

4. زماني را براي تداخل ها و ... برنامه ريزي کنيد. زماني را نيز اختصاص دهيد به اوقاتي که از کار دور مي شويد.

5. نيم ساعت اول هر روز را به برنامه ريزي براي کل روز بگذرانيد. تا وقتي که جدول زماني روزانه خود را کامل نکرده ايد روزتان را آغاز نکنيد. مهترين زمان روز زماني است که شما براي کل روز برنامه ريزي مي کنيد.

6. قبل از هر تماس يا وظيفه، 5 دقيقه صبر کنيد تا بتوانيد در مورد آنچه مي خواهيد بدست آوريد تصميم گيري کنيد. اين به شما کمک مي کند تا قبل از شروع بدانيد که موفقيت چه شکلي است. همچنين باعث مي شود که زمان کندتر بگذرد. بعد از هر تماس يا فعاليتي نيز 5 دقيقه وقت بگذاريد و به اين فکر کنيد که آيا نتيجه مطلوب شما بدست آمده است يا خير. اگر اينطور نيست دليل آن چيست. چطور مي توانيد دفعه بعد تکه گمشده پازل را سر جايش بگذاريد.

7. اگر قرار است کاري را هر طور شده به انجام برسانيد، کاغذ "مزاحم نشويد" را روي در اتاقتان بچسبانيد.

8. تمرين کنيد که با به صداي درآمدن موبايل يا دريافت ايميل يا ... فوراً به سراغ موبايلتان نرويد. توجه خود را فوراً به سمت افرادي که با شما تماس مي گيرند معطوف نکنيد مگر آنکه واقعاً اين تماس براي کسب و کارتان حياتي باشد و لازم باشد که فوراً پاسخ آنها را بدهيد. در غير اين صورت بايد زمان جداگانه اي را به پاسخ دادن به تماس ها و ايميل ها بگذرانيد.

9. حواس پرتي هاي ديگر مانند فيسبوک و انواع ديگر شبکه هاي اجتماعي را کنار بگذاريد مگر آنکه از اين ابزارها براي هدايت کسب و کار خود استفاده مي کنيد.

10. يادتان باشد که انجام همه کارها غيرممکن است. همچنين اين نکته را فراموش نکنيد که 20 درصد از افکار، گفتگوها و فعاليت ها هستند که 80 درصد نتايج را توليد مي کنند
http://ietro.com

 • قیمت : 0
 • تاریخ درج : 1393/09/25
 • آپدیت : 1394/04/10
 • انقضاء : 1394/04/06
 • تعداد بازدید : 539

مشخصات مالک آگهی

 • نام : ietro
 • تلفن ثابت : --- 02111111111
 • تلفن همراه : ---
 • کشور : ---
 • استان : ---
 • شهر : ---
 • آدرس : ---
 • آدرس ایمیل : ---
 • ارتباط از طریق تلگرام : ---
اشتراک این آگهی با دوستان

ارسال پیام برای آگهی دهنده

ارسال پیغام بدلیل منقضی شدن آگهی مقدور نیست. تماس با مالک آگهی ارسال پیغام بدلیل منقضی شدن آگهی مقدور نیست.
 • لطفا نام کامل خود را بنویسید
 • لطفا شماره تماس خود را بنویسید
 • نمونه ایمیل : yourName@yahoo.com

ورود اعضاء

درچ آگهی در 500 سایت پکیج تبلیغاتی گسترده طراحی سایت

تبلیغات بنری

پرداخت اینترنتی با بانک پارسیان

نماد اعتماد الکترونیکی